تامین ضایعات

ضایعات فلزاتی همچون آهن در گذشته دارای ارزش بسیار کمی بودند. از ضایعات فلزی در گذشته برای تولید محصولات کم ارزش استفاده می گردید اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین رشد جمعیت، دانشمندان راه های جدید برای استفاده از ضایعات فلزی ابداع نمودند به طوری که دیگر ضایعات آهن به عنوان کالایی بی ارزش در صنعت به حساب نمی آید و حتی گاها ضایعات فلزی با ارزشی به میزان 90% قیمت محصول اولیه به فروش می رسد. استفاده از ضایعات آهن به عنوان ماده اولیه برای تهیه بسیاری از محصولات در صنایع گوناگون باعث شده تا بازار تجارت این محصول به بازاری پر رونق و شکوفا تبدیل شود. هم اکنون بازار خرید و فروش ضایعات آهن یکی از مهم ترین بازارها در تامین مواد اولیه برای صنایع و کارخانه های ذوب فولاد در کشور است. این روزها بنگاه هایی که در زمینه ضایعات فلزی به فعالیت می پردازند، با کنار هم قرار دادن علم و فناوری به عنوان دو اصل جدا نشدنی، رشد اقتصادی سرشاری را نصیب خود نموده اند.

ضایعات آهن چیست

ضایعات آهن در حقیقت به قراضه های فولادی و چدنی با درصد پایین کربن که قابلیت بازیافت دارند، گفته می شود. ضایعات و یا قراضه آهن به عنوان اصلی ترین ماده اولیه در صنعت فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل اهمیت بالایی که در این صنعت دارد به نام طلای صنعت فولاد نیز شهرت دارد. قراضه آهن نه تنها در صنعت فولاد بلکه در بسیاری دیگر از صنایع به عنوان ماده اولیه کاربرد دارد. در سال های گذشته به دلایلی گوناگونی همچون: نبود جایگزین ماده اولیه در تولید محصولات فولادی در بعضی از واحدهای تولیدی، افزایش هزینه های تامین انرژی کارخانه های فولاد، و رشد مصرف آهن قراضه به دلیل بالارفتن میزان تولید واحدهای تولیدی وابسته به آهن، با رشد میزان تقاضا برای خرید آهن قراضه و ضایعات فلزی مواجه بوده ایم.

ضایعات آهن چیست

تامین ضایعات آهن شرکتها وکارخانجات

تامین ضایعات آهن شرکتها وکارخانجات یکی از خدماتی است که توسط شرکت های متعددی انجام می شود. نرخ ضایعات آهنی یکی از اصلی ترین فاکتورها در فروش ضایعات آهن است که برای خریداران از اهمیت بالایی برخوردار است. از عواملی که بر نرخ ضایعات آهن در سال های اخیر تاثیر داشته می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم توازن بین عرضه و تقاضا در بازار: در صورتی که میزان تقاضا بر عرضه محصول در بازار پیشی بگیرد، باعث افزایش قیمت محصول می شود . در بازار آهن آلات در سال های اخیر این اتفاق باعث رشد قیمت ضایعات آهن گردیده است.
 • افزایش قیمت محصولات تولید شده با آهن قراضه باعث شده تا نرخ مواد اولیه افزایش یابد.
 • یکی دیگر از عواملی که بر افزایش یا کاهش نرخ ضایعات آهن تاثیر مستقیم دارد را می توان وجود و یا عدم وجود جایگزین یا مادر در پروسه تولید دانست به طوری که موجودی گندله آهن اسفنجی، سنگ آهن و ... می تواند بر قیمت ضایعات آهن اثر بگذارد.

تامین ضایعات آهن شرکتها وکارخانجات

کاوه ساخت تأمین کننده ضایعات آهن

کاوه ساخت با تامین ضایعات مورد نیاز واحدهای تولیدی با قیمت مناسب و در درجه بندی های کیفی مختلف یک تامین کننده ضایعات آهن و قراضه معتبر در کشور است. درجه بندی کیفی ضایعات آهنی یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین قیمت و همچنین انتخاب قراضه برای تولید محصول می باشد. برای تعیین درجه بندی ضایعات باید میزان خلوص آهن را در آن بررسی نمود. معمولا درجه بندی ضایعات آهن که توسط کارخانجات فولاد معین شده به شکل زیر است:

 • ضایعات سوپر ویژه: بالاترین درجه کیفی در بین ضایعات متعلق به این دسته است و شامل ضایعات آهن آلات ساختمانی نظیر نبشی، ورق های ضخیم، تیرآهن، میلگرد و ... است. این ضایعات نرخ بالاتری نسبت به سایر دسته ها دارد.
 • ضایعات ویژه: در این دسته بندی ضایعات ورق های سیاه و روغنی بدون زنگ زدگی، میلگرد، تسمه آهنی، تکه های ناودانی و نبشی، رینگ اتومبیل، موتورهای یخچال اوراقی و ... است.
 • ضایعات درجه یک: در این دسته از ضایعات میزان آهن 97% و 3% باقیمانده شامل: فسفر، گوگرد، نیکل و کروم، مس، مولیبدن، سرب و قلع است و شامل میلکردهای کلافی، لوازم موتوری، پروفیل و قوطی، ورق های سیاه و روغنی رنگ شده،انواع چرخ دنده و ... می شود.
 • ضایعات درجه دو: این دسته از قراضه ها دارای 94% آهن هستند و 6% بقیه را دیگر عناصر تشکیل داده است. این دسته شامل ضایعات درب و پنجره، لوله های گالوانیزه، انواع مختلف توری، تسمه ها و میلگردهای کلاف شده، بدنه موتور سیکلت و دوچرخه و ... می گردد.
 • ضایعات درجه سه: در این دسته میزا آهن به 92% رسیده و شامل شلنگ فشار قوی سوخته، ورق های گالوانیزه رنگ شده و مستعمل، حلب های بهداشتی و مواردی از این دست می شود.
 • ضایعات درجه آلیاژی: درصد عناصری مثل نیکل، کروم، روی و منگنز در این دسته از ضایعات بالا بوده و ضایعاتی چون سیم بکسل خرد شده، کمک فنر، میل لنگ و چرخ دنده را شامل می گردد.
 • ضایعات گالوانیزه: آهن قراضه هایی که روی سطح آن پوششی از گالوانیزه وجود دارد مثل لوله های آب و دکل های برق در این دسته از ضایعات جای می گیرند.
 • ضایعات روغنی: ضایعات خط تولید قطعات اتومبیل در این دسته قرار می گیرند.
 • ضایعات حلبی: این دسته از ضایعات شامل قوطی های کنسرو و ظروف حلبی، باک و فیلترهای خودرو، لوازم خانگی و مواردی از این قبیل است.

شما عزیزان می توانید برای استعلام قیمت روز انواع ضایعات با کارشناسان کاوه ساخت در ارتباط باشید.