ریخته گری

از آن جایی که بسیاری از قطعات صنعتی باید از تغییر شکل فلزات و مصالح دیگر حاصل شوند، ریخته گری روشی است که با استفاده از آن، این امر امکان پذیر می شود. ریخته گری عملی است که پایه آن بر اساس منجمد کردن است. در روشی که برای ریخته گری استفاده می شود یک فلز به شکل مایع یا نیمه مایع در می آید. خمیر حاصل در حفره مورد نظر ریخته می شود و مدت زمان مشخصی برای سرد شدن و شکل گرفتن آن در نظر گرفته می شود.
در صنعت ریخته گری طراحی و ساخت قالب مناسب باید با کارشناسی مشخص و توسط متخصصین انجام شود.

توضیحی مختصر درباره ریخته گری

در ریخته گری، مواد مذاب توسط بوته به قالب یا حفره انتقال پیدا می کنند. بوته وسیله ای است که در برابر مواد مذابی که درون آن ریخته می شود مقاومت بسیار بالایی دارد. جنس بوته ای که در ریخته گری استفاده می شود معمولا از سرامیک یا فلز هایی است که دمای ذوب بسیار بالایی دارند. بوته هایی که از جنس سیلیکون کاربید ساخته می شوند از مهم ترین انواع آن ها هستند. در روش های نوین، ریخته گری بدون قالب نیز استفاده می شود که در آن برای ساخت قطعه مورد نظر به قالب احتیاجی نیست. ریخته گری از دیر باز تا اکنون دارای تغییرات زیادی بوده است اما در نهایت پایه آن ساخت قطعات با استفاده از فلز مذاب است.

ریخته گری

مزایای ریخته گری

با استفاده از ریخته گری می توان انواع قطعات و ابزار لازم برای صنایع را به وجود آورد. قطعاتی با شکل های هندسی و پیچیده ای که به روش های دیگر قابل ساخت نیستند با استفاده از ریخته گری، به راحتی ساخته می شوند.
در ریخته گری به دلیل اینکه برای قطعه مورد نظر قالب طراحی می شود در نتیجه شکل و ابعاد نهایی آن به طرح دلخواه بسیار نزدیک است.
در ریخته گری، ضایعات و دور ریز مواد اولیه بسیار کمتر است و همین موضوع باعث صرفه جویی در مواد اولیه می شود.
بهترین روش برای ساخت قطعات حفره مانند یا توخالی است.
سرعت تولید قطعه در ریخته گری نسبت به سایر روش ها بسیار بالا تر است به همین دلیل می توان از این روش برای تولید انبوه از یک محصول بهره گرفت.

هزینه ریخته گری

احتساب هزینه های مربوط به ریخته گری برای ساخت یک محصول توسط شرکت مرجع انجام می شود. مواردی هم چون هزینه خرید مواد اولیه، هزینه انرژی و استعلاک تجهیزات مورد استفاده در ریخته گری و ... از مواردی است که باید به آن توجه شود.
با استفاده از روش های نوین ریخته گری علاوه بر صرفه جویی در زمان، می توان هزینه کم تری را به مشتری تحمیل کرد. در راستای کاهش هزینه ها، مهندسین و متخصصین با طراحی به روز قطعات مورد نظر گامی نو در جهت کاهش هزینه های مربوط به ساخت قطعات با استفاده از روش ریخته گری برداشته اند.
پروژه طراحی تا ساخت توسط شرکت کاوه ساخت با دقیق ترین متد سنجیده و اجرا می شود.
قطعات ساخته شده توسط شرکت کاوه ساخت در مطلوب ترین و بهترین کیفیت روز دنیا به دست مشتریان می رسد. برای سفارش محصولات و قطعات مورد نظر می توان به وب سایت معتبر شرکت مراجعه و از نمونه کار ها دیدن کرد. از زمان سفارش تا تحویل، متخصصین و کارشناسان این شرکت سعی بر آن دارند تا محصولی بهینه و با استفاده از فناوری روز دنیا به مشتری تحویل دهند.

هزینه ریخته گری

خدمات ریخته گری کاوه ساخت

قطعاتی که توسط شرکت کاوه ساخت به تولید می رسند از مرحله تهیه متریال اولیه تا کنترل کیفی نهایی توسط بهترین متخصصین و کارشناسان آنالیز می شوند.
خدمات ریخته گری در شرکت کاوه ساخت شامل مراحل زیر است:

  • بررسی قطعه
  • طراحی دو و سه بعدی قطعه
  • طراحی قالب و مدل ریخته گری
  • انجام عملیات مربوط به ساخت
  • کنترل کیفی نهایی
  • تحویل به مشتری

قطعات سفارشی مشتریان توسط تیم متخصص بررسی می شود و جوانب کار از هر جهت سنجیده می شود. در مرحله بعد کارشناسان نقشه و طرح لازم برای ساخت این قطعه را پیاده می کنند. این مرحله حساسیت بالایی دارد و می تواند بخش زیادی از کیفیت نهایی محصول مورد نظر را تضمین کند.

سفارشات مشتریان در کم ترین زمان ممکن و با بالاترین سطح از دقت به انجام می رسد. قبل از ثبت سفارش می توان از کارشناسان فروش این شرکت مشاوره گرفت.

سوالات متداول ریخته گری

آیا در ریخته گری قطعه تولید شده در نهایت دقیق است؟
به دلیل اینکه در ریخته گری برای قطعه قالب طراحی می گردد در نهایت شکل ظاهری و ابعاد قطعه به طرح درخواسیت بسیار نزدیک خواهد بود.
بهترین روش برای ساخت قطعات صنعتی توخالی چیست؟
ریخته گری بهترین راهکار برای تولید قطعاتی است که دارای حفره اند و یا به عبارتی توخالی هستند.