عملیات حرارتی

عملیات حرارتی را می توان فرآیندی تعریف کرد که در آن برخی از ویژگی های یک فلز تغییر می کند. این ویژگی می توانند ویژگی های الکتریکی ، ساختاری و یا مغناطیسی یک فلز باشند.
تغییر این خواص با توجه به کاربرد یک فلز مشخص می شود به عنوان مثال برای کار های ساختمانی و مهندسی آن چه از یک فلز مهم است استحکام و مقاومت آن است. در انجام کار های الکتریکی مقاومت الکتریکی فلز اهمیت می یابد و بدین ترتیب در هر کاربردی نوعی از ویژگی و خواص برای یک فلز مد نظر است. کاوه ساخت هر گونه عملیات حرارتی القایی و فرایندهای سخت کاری القایی را انجام می دهد.

خدمات عملیات حرارتی

با یک بیان ساده تر می توان تغییر خواص فلزات برای استفاده بهتر از آن ها در کاربرد های مشخص را عملیات حرارتی نامید. عملیات حرارتی به شکل های متفاوتی و توسط فرآیند ای مخصوصی بر روی فلزات اعمال می شود. گروه کاوه ساخت ارائه دهنده خدمات عملیات حرارتی اصفهان و سایر شهرهای ایران است که با داشتن سالیان سال تجربه در این زمینه همراه شماست. متداول ترین روش های عملیات حرارتی عبارتند از :

آنیل کردن
آنیل کردن فرآیندی است که از آن برای کاهش استحکام و سختی فلزات استفاد می شود. در این روش فلزاتی مانند آهن، فولاد، نقره و .. را تا دماهای مشخصی حرارت می دهند و به مایع به دست آمده اجازه می دهند تا به آرامی سرد شود. با انجام این عملیات ورق پذیری فلز تا حد زیادی بالا می برد و می توان فلز مورد نظر را راحت تر فرم دهی کرد. آنیل کردن یکی از فرآیند های عملیات حرارتی است که با استفاده از آن فلز مورد نظر رسانا تر می شود.

نرماله یا نرمالیزاسیون
نرماله کردن به منظور افزایش سختی و استحکام فلز مورداستفاده قرار می گیرد. با توجه به فلزی که عملیات نرمالیزاسیون بر آن انجام می شود، دمای حرارتی مشخصی برای آن تعریف می شود و خنک شدن آن به وسیله هوا انجام می گیرد. فولاد های سخت تر با استحکام بیشتر توسط این فرآیند به دست می آیند.

برگشت دادن یا تمپر کردن
فولادی که فرآیند تمپر بر روی آن انجام نشده است دارای استحکام زیادی اما شکننده است. پمپر کردن را اغلب در دمای پایین و بعد از عملیات هایی مانند سخت کاری بر روی فلز انجام می دهند. با این روش فولاد یا فلزات دیگر به سختی دلخواه می رسند.

کوئنچ کردن
تغییر فاز دمایی یک فلز با سرعت بالا را کوئنچ کردن می گویند. در این روش فلزی که در دمای پایین گرم شده بود به سرعت سرد می شود و به اصطلاح دچار شوک دمایی می شود. این فرآیند سختی فلز را چندین برابر بالا می برد.

خدمات عملیات حرارتی 

خدمات عملیات حرارتی فولاد

با استفاده از عملیات حرارتی بر روی فولاد می توان تغییری در خواص آن ایجاد کرد. این خواص می توانند موارد زیر را تغییر دهند:

  • مقاومت الکتریکی
  • انبساط حرارتی
  • ساختار
  • مغناطیس

درعملیات حرارتی فولاد گرمایش و خنک کاری فلز به صورت کنترل شده ای انجام می شود. شرکت کاوه ساخت با مجرب ترین نیروی کار و پیشرفته ترین تجهیزات آمادگی این را دارد که خدمات مربوط به عملیات حرارتی فولاد را برای مشتریان به انجام برساند.
فولاد با عملیات حرارتی می تواند دارای تغییر خواصی مانند استحکام، سفتی، مقاومت به خوردگی و سایش و ... شود. عملیات حرارتی که برای فولاد استفاده می شود نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی محصول ایفا می کند. تنوعی که در روش های انجام عملیات حرارتی فولاد دارد باعث می شود که تنوع بسیاری از فولاد را داشته باشیم. در عملیات حرارتی فولاد دانه ها و ذرات تشکیل دهنده فلزات و خواص مکانیکی آن ها دستخوش تغییر می شود.
انواع خدمات عملیات حرارتی فولاد در دو گروه تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی به تغییر شکل فولاد و دیگر آلیاژ های آن در دمای 723 درجه و زیر آن است.

خدمات عملیات حرارتی فولاد 

خدمات عملیات حرارتی آلومینیوم

فلز آلومینیوم یکی از پرکاربرد ترین فلزات محسوب می شود. ویژگی های بی شمار این فلز باعث می شود که با استفاده از عملیات حرارتی خواص این فلز به دلخواه تغییر یابند.
آلومینیوم به دلیل دارا بودن ویژگی های از جمله قابلیت ریخته گری، شکل پذیری بالا، رسانایی الکتریکی، قابلیت انعکاس نور و حرارت در صنایع فلزی دارای اهمیت بسیار بالایی است.
خدمات حرارتی آلومینیوم در شرکت کاوه ساخت به منظور بالا بردن استحکام و استاندارد آلومینیوم و آلیاژ های آن آمادگی خدمت رسانی به مشتریان را دارد. در واقع هدف اصلی از خدمات عملیات حرارتی آلومینیوم تطبیق خواص و ویژگی های آن مطابق با استاندارد ها و خواسته مشتریان است.